Scenariusze zajęć

Scenariusze zajęć

W pracy metodami arteterapeutycznymi nie powinno się stosować gotowych scenariuszy zajęć. Wskazanym jest, aby podążać za procesem grupowym i problemami jakie grupa sygnalizuje i chce przepracować. Jednak wymaga to od terapeuty - osoby prowadzącej spotkania - dużej pomysłowości i elastyczności w proponowaniu konkretnych zadań (ćwiczeń, zabaw) dopasowanych do poruszanego problemu. Dlatego prowadzący musi posiadać bogaty zasób różnorodnych pomysłów, czy wręcz gotowych ćwiczeń, aby na bieżąco móc z niego korzystać.

   Poniżej zamieściłam propozycje warsztatów, które wielokrotnie przeprowadzałam na moich zajęciach ze studentami, na warsztatach czy prowadząc warsztaty szkoleniowe na konferencjach naukowych. Mam nadzieję, że pomogą one wzbogacić twój "bank pomysłów". Do każdego ćwiczenia proponuję konkretny utwór muzyczny, ale jest to tylko sugestia, którą można zastąpić innym utworem. Jednak uczestnicy tych ćwiczeń wielokrotnie podkreślali, że utwory były według nich bardzo dobrze dobrane, co w znacznym stopniu ułatwiło im uczestnictwo w ćwiczeniu (wejście w ćwiczenie), dlatego proponuję właśnie te nagrania.

   Ponieważ nie jestem autorem wszystkich ćwiczeń - starałam się zamieszczać stosowane informacje o autorach przy poszczególnych ćwiczeniach. Jeśli zdecydujesz się wykorzystać poniższe scenariusze - nie zapominaj o podaniu ich autorów. 


strona wciąż w przygotowaniu :)